Odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz rozdanie medali okolicznościowych w Konstantynowie

W dniach 11-12 sierpnia 2012 r, Konstantynów gościł będzie IV Podlaską Konną Pielgrzymkę w Hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej. Pierwszego dnia pobytu pielgrzymów organizatorzy zapraszają na integracyjna biesiadę przy ognisku. Drugi dzień również pełen jest wydarzeń i niespodzianek.

Dnia drugiego bowiem, tj. 12 sierpnia po Mszy św. o godz. 8 w kościele parafialnym pw. św. Elżbiety przy asyście uczestników pielgrzymki, zaproszonych gości oraz społeczeństwa odbędzie się odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej ppor.Mikołajowi Jerzemu Patejukowi, nauczycielowi, malarzowi, regionaliście oraz I Komendantowi II Rejonu ZWZ-AK Konstantynów – Leśna Podlaska – Hołowczyce w Obwodzie Biała Podlaska. Tablicę odsłoni syn bohatera Janusz Patejuk, który przybędzie z Wrocławia.

Tym symbolicznym gestem społeczeństwo Konstantynowa i okolic pragnie spłacić dług wdzięczności Mikołajowi Patejukowi, który służąc Ojczyźnie złożył ofiarę z życia w bialskiej katowni gestapo 8 kwietnia 1941 r. nie wydając nikogo z towarzyszy.

Na pamiątkę przejazdu pielgrzymki i odsłonięcia tablicy został wybity medal okolicznościowy.

Źródło:
Tekst i zdjęcia: http://radiobiper.info/?id=wiecej&i=9033
Zdjęcia: http://www.podlasie24.pl//wiadomosci/biala-podlaska/odsloniecie-tablicy-pamiatkowej-w-konstantynowie--b3d8.html


 
  Copyright © 2019 Robert S. Mitura - galeria rzeźby. All rights reserved. Mapa strony » Liczba wejść: 60141, dziś: 16